  • B82731H2501A30
B82731H2501A30
advertisement
Manufacturer No:
B82731H2501A30
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82731H2501A30
Package:
Datasheet:
Description:
Common Mode Choke Through Hole Power Line 500mA 2 Lines 2 Ohm (Typ) -40°C ~ 125°C
Step5Bar-code shipping tag
B82731H2501A30
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    SPECIAL
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    20mm
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    ENEC, UR, VDE
  • Inductance
    47 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Current
    500mA
  • Max DC Current
    500mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    47000 µH
  • DC Current
    500mA
  • Number of Lines
    2
  • Current Rating (Max)
    500mA
  • Height
    15.494mm
  • Length
    21mm
  • Width
    21.0058mm