  • B82725J2402N020
B82725J2402N020
advertisement
Manufacturer No:
B82725J2402N020
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82725J2402N020
Description:
EPCOS B82725J2402N020 CHOKE, RING CORE, DOUBLE, 6.8MH, 4A
Step5Bar-code shipping tag
B82725J2402N020
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Box
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    75mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    21.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    4A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Inductance
    4 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    75mOhm
  • Inductance Tolerance
    30%
  • Inductance-Nom (L)
    6800 μH
  • DC Current
    4A
  • Length
    40.4mm