  • B82721A2401N020
B82721A2401N020
advertisement
Manufacturer No:
B82721A2401N020
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82721A2401N020
Package:
Datasheet:
B82721A2401N020
Description:
Common Mode Chokes / Filters 39mH 0.4A 30% 17.9x17.3mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B82721A2401N020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    5.000005g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Box
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    2Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    17.3mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    400mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Diameter
    700 μm
  • Inductance
    39 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Max DC Current
    400mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2Ohm
  • Inductance Tolerance
    30%
  • Inductance-Nom (L)
    39000 μH
  • DC Current
    400mA
  • Special Feature
    INDUCTANCE IS MEASURED AT 0.1 MA DC CURRENT
  • Height
    12.6mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    17.3mm