  • B82720K2301N40
B82720K2301N40
advertisement
Manufacturer No:
B82720K2301N40
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B82720K2301N40
Package:
Datasheet:
Description:
RING CORE CHOKE 2X12MH 0.3A VERT
Step5Bar-code shipping tag
B82720K2301N40
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    2.500003g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    50%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    ENEC, UR, VDE
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Inductance
    12 mH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • Current
    300mA
  • Max DC Current
    300mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.1Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    12000 µH
  • Current Rating (Max)
    300mA
  • Height
    13.9954mm
  • Length
    13mm
  • Width
    9.5mm