  • B81141C1683M289
B81141C1683M289
advertisement
Manufacturer No:
B81141C1683M289
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B81141C1683M289
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
68nF Film Capacitor 20% Radial 1kV-DC 440V-AC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 4100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B81141C1683M289
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440, SAFETY CLASS X1
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    8.5mm
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    16.51mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    8.5mm