  • B81141C1683K000
B81141C1683K000
advertisement
Manufacturer No:
B81141C1683K000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B81141C1683K000
Description:
68nF Film Capacitor 10% Radial 1kV-DC 440V-AC Through Hole
Quantity:
In Stock : 3966
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B81141C1683K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440, SAFETY CLASS X1
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    8.5mm
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Length
    26.5mm