  • B72580V0300K062
B72580V0300K062
advertisement
Manufacturer No:
B72580V0300K062
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72580V0300K062
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
B72580V0300K062
Description:
VARISTOR, 1812, 30V
Step5Bar-code shipping tag
B72580V0300K062
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Subcategory
    VARISTOR
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Capacitance @ Frequency
    2000pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    51.7V
  • Energy
    4.2J
  • Varistor Voltage (Min)
    42.3V
  • Varistor Voltage (Typ)
    47V
  • Maximum AC Volts
    30V
  • Maximum DC Volts
    38V
  • Current - Surge
    800A
  • Circuit DC Voltage-Max
    38V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    30V