  • B72530G0140K062
B72530G0140K062
advertisement
Manufacturer No:
B72530G0140K062
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72530G0140K062
Package:
1210 (3225 Metric)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72530G0140K062
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Circuits
    1
  • Capacitance @ Frequency
    3000pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    24.2V
  • Energy
    1.5J
  • Varistor Voltage (Min)
    19.8V
  • Varistor Voltage (Typ)
    22V
  • Maximum AC Volts
    14V
  • Maximum DC Volts
    18V
  • Current - Surge
    400A