  • B72510E0300K062
B72510E0300K062
advertisement
Manufacturer No:
B72510E0300K062
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72510E0300K062
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
B72510E0300K062
Description:
EPCOS B72510E0300K062 TVS Varistor, MLV E Series, 30 V, 38 V, 77 V, 0805 [2012 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Step5Bar-code shipping tag
B72510E0300K062
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.005W
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Capacitance @ Frequency
    200pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    51.7V
  • Energy
    0.30J
  • Varistor Voltage (Min)
    42.3V
  • Varistor Voltage (Typ)
    47V
  • Maximum AC Volts
    30V
  • Maximum DC Volts
    38V
  • Current - Surge
    80A
  • Circuit DC Voltage-Max
    38V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    30V