  • B72250L0321K102
B72250L0321K102
advertisement
Manufacturer No:
B72250L0321K102
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72250L0321K102
Package:
Disc 57mm
Datasheet:
B72250L0321K102
Description:
Var MOV 320VAC/420VDC 75000A 510V Straight Strap Terminal Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72250L0321K102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Disc 57mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    HighE, LS50
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    4300pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    561V
  • Energy
    1000J
  • Varistor Voltage (Min)
    459V
  • Varistor Voltage (Typ)
    510V
  • Maximum AC Volts
    320V
  • Maximum DC Volts
    420V
  • Current - Surge
    75kA
  • Circuit DC Voltage-Max
    420V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    320V