  • B72250L0251K102
B72250L0251K102
advertisement
Manufacturer No:
B72250L0251K102
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72250L0251K102
Package:
Disc 57mm
Datasheet:
B72250L0251K102
Description:
Var MOV 250VAC/320VDC 75000A 390V Straight Strap Terminal Bulk
Step5Bar-code shipping tag
B72250L0251K102
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Disc 57mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    HighE, LS50
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    5.6nF
  • Depth
    9.2mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    320V
  • Lead/Base Style
    Strap
  • Clamping Voltage
    650V
  • Capacitance @ Frequency
    5600pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    429V
  • Energy
    800J
  • Varistor Voltage (Min)
    351V
  • Varistor Voltage (Typ)
    390V
  • Maximum AC Volts
    250V
  • Varistor Voltage
    390V
  • Maximum DC Volts
    320V
  • Current - Surge
    75kA
  • Clamping Current
    500A
  • Length
    57mm