  • B72242L0441K102
B72242L0441K102
advertisement
Manufacturer No:
B72242L0441K102
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72242L0441K102
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72242L0441K102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    1.7nF
  • Depth
    11.1mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.4W
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    440V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    585V
  • Lead/Base Style
    Strap
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage
    715V
  • Clamping Current
    300A
  • Voltage - Clamping
    1.18kV
  • Energy Absorbing Capacity-Max
    950 J
  • Length
    37.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    LUG
  • Packaging
    Box
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C