  • B72240L0151K102
B72240L0151K102
advertisement
Manufacturer No:
B72240L0151K102
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72240L0151K102
Package:
Square 37.5mm, Tabs
Datasheet:
B72240L0151K102
Description:
Var MOV 150VAC/200VDC 40000A 240V Straight Strap Terminal Box
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72240L0151K102
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Square 37.5mm, Tabs
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    HighE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    5200pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    264V
  • Energy
    360J
  • Varistor Voltage (Min)
    216V
  • Varistor Voltage (Typ)
    240V
  • Maximum AC Volts
    150V
  • Maximum DC Volts
    200V
  • Current - Surge
    40kA
  • Circuit DC Voltage-Max
    200V