  • B72225T4131K101
B72225T4131K101
advertisement
Manufacturer No:
B72225T4131K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72225T4131K101
Package:
Radial
Step5Bar-code shipping tag
B72225T4131K101
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    170V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.01nF
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    11.2mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reference Standard
    CECC42000
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V
  • Max Voltage Rating (DC)
    170V
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Max Surge Current
    20kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Energy
    185 J
  • ESD Protection
    No
  • Varistor Voltage
    205V
  • Clamping Current
    150A
  • Voltage - Clamping
    340V
  • Length
    30.2mm