  • B72225S4681K101
B72225S4681K101
advertisement
Manufacturer No:
B72225S4681K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72225S4681K101
Quantity:
In Stock : 13137
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72225S4681K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Max Surge Current
    20kA
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage
    1.1kV
  • Clamping Current
    150A
  • Voltage - Clamping
    1.815kV
  • Energy Absorbing Capacity-Max
    940 J
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    515pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    895V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    10.4mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    680V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    680V
  • Max Voltage Rating (DC)
    895V