  • B72220S500K101
B72220S500K101
advertisement
Manufacturer No:
B72220S500K101
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B72220S500K101
Package:
Metal
Datasheet:
B72220S500K101
Description:
Varistor, Circuit Protection; 65VDC; 135V; 6500A; Metal Oxide; 3800pF; 1W; <25ns; -40deg
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72220S500K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Metal
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Capacitance
    3.8 nF
  • Power Rating
    1 W
  • Depth
    4.4 mm
  • Lead Pitch
    10 mm
  • Max Output Current
    6.5 kA
  • Operating Supply Voltage
    65 V
  • Max Voltage Rating (AC)
    60 V
  • Max Voltage Rating (DC)
    85 V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    135 V
  • Max Surge Current
    6.5 kA
  • Voltage Tolerance
    10 %
  • Energy
    27 J
  • Varistor Voltage
    100 V
  • Voltage Rating
    65 V