  • B72220S2231K101
B72220S2231K101
advertisement
Manufacturer No:
B72220S2231K101
HK JDW NO:
258-B72220S2231K101
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
B72220S2231K101
Description:
VARISTOR 360V 10KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
B72220S2231K101
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AdvanceD
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    1000pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    396V
  • Energy
    180J
  • Varistor Voltage (Min)
    324V
  • Varistor Voltage (Typ)
    360V
  • Maximum AC Volts
    230V
  • Maximum DC Volts
    300V
  • Current - Surge
    10kA
  • Circuit DC Voltage-Max
    300V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    230V