  • B72214T2421K101
B72214T2421K101
advertisement
Manufacturer No:
B72214T2421K101
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B72214T2421K101
Package:
Radial
Step5Bar-code shipping tag
B72214T2421K101
  • Energy
    136 J
  • ESD Protection
    No
  • Varistor Voltage
    680V
  • Clamping Current
    50A
  • Voltage - Clamping
    1.12kV
  • Length
    19.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    560V
  • Capacitance
    220pF
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    11.2mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reference Standard
    CECC42000
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Max Supply Voltage
    420V
  • Max Voltage Rating (AC)
    420V
  • Max Voltage Rating (DC)
    560V
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Max Surge Current
    6kA
  • Voltage Tolerance
    10%