  • B72210S1140K401
B72210S1140K401
advertisement
Manufacturer No:
B72210S1140K401
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72210S1140K401
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
B72210S1140K401
Description:
VARISTOR 22V 500A DISC 10MM
Step5Bar-code shipping tag
B72210S1140K401
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    StandarD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Circuits
    1
  • Capacitance @ Frequency
    5200pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    24.2V
  • Energy
    2.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    19.8V
  • Varistor Voltage (Typ)
    22V
  • Maximum AC Volts
    14V
  • Maximum DC Volts
    16V
  • Current - Surge
    500A