  • B72207S2141K101
B72207S2141K101
advertisement
Manufacturer No:
B72207S2141K101
HK JDW NO:
258-B72207S2141K101
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
B72207S2141K101
Description:
VARISTOR 220V 1.75KA DISC 7MM
Step5Bar-code shipping tag
B72207S2141K101
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    AdvanceD
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    230pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    242V
  • Energy
    13.5J
  • Varistor Voltage (Min)
    198V
  • Varistor Voltage (Typ)
    220V
  • Maximum AC Volts
    140V
  • Maximum DC Volts
    180V