  • B72205S750K101
B72205S750K101
advertisement
Manufacturer No:
B72205S750K101
HK JDW NO:
3410-B72205S750K101
Package:
Radial
Datasheet:
B72205S750K101
Description:
B722 Series 100 V 75 Vrms 200 V Clamp 400 A 210 pF StandarD Leaded Varistor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72205S750K101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Capacitance
    210 pF
  • Depth
    3.3 mm
  • Lead Pitch
    5 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    60 V
  • Max Voltage Rating (DC)
    85 V
  • Lead/Base Style
  • Clamping Voltage
    165 V
  • Max Surge Current
    400 A
  • Voltage Tolerance
    10 %
  • Varistor Voltage
    100 V
  • Voltage Rating
    100 V