  • B72205S0250K111
B72205S0250K111
advertisement
Manufacturer No:
B72205S0250K111
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72205S0250K111
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
B72205S0250K111
Description:
VARISTOR, 0.7J, 25VAC, FULL REEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B72205S0250K111
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 5mm
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    StandarD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Capacitance @ Frequency
    65pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    42.9V
  • Energy
    0.70J
  • Varistor Voltage (Min)
    35.1V
  • Varistor Voltage (Typ)
    39V
  • Maximum AC Volts
    25V
  • Maximum DC Volts
    31V
  • Current - Surge
    100A