  • B65839A0160J038
B65839A0160J038
advertisement
Manufacturer No:
B65839A0160J038
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B65839A0160J038
Package:
Datasheet:
B65839A0160J038
Description:
Ferrite Core EP Core 9.4mm 7.5mm 6.5mm Transformer Applications
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B65839A0160J038
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Supplier Device Package
    EP 7
  • Material
    T38
  • Series
    B65839
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Finish
    Uncoated
  • Core Type
    EP
  • Gap
    Gapped
  • Effective Area (Ae) mm2
    10.3
  • Effective Length (le) mm
    15.7
  • Effective Magnetic Volume (Ve) mm3
    162
  • Core Factor (ΣI/A) mm1
    1.52
  • Initial Permeability (μi)
    2300
  • Minimum Core Cross Section (Amin) mm2
  • Inductance Factor (Al)
    160nH
  • Effective Permeability (μe)
    194
  • Height
    3.75mm
  • Length
    9.40mm
  • Width
    6.50mm