  • B59970C0080A070
B59970C0080A070
advertisement
Manufacturer No:
B59970C0080A070
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B59970C0080A070
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
B59970C0080A070
Description:
PTC RESET FUSE 80V 90MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B59970C0080A070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    STRIP PACK
  • Approval Agency
    UR, VDE
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    3A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    90mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    80V
  • Current - Trip (It)
    190mA
  • Resistance @ 25°C
    9.4Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.354Dia x 0.138 T 9.00mmx3.50mm
  • Tolerance
    25%