  • B59886C0120A070
B59886C0120A070
advertisement
Manufacturer No:
B59886C0120A070
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B59886C0120A070
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
PTC Thermistors 500V 12mA
Step5Bar-code shipping tag
B59886C0120A070
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Tolerance
    25%
    EAR99
  • Resistance
    1.5kOhm
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    STRIP PACK
  • Depth
    5mm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Current Rating
    100mA
  • Lead Length
    25mm
  • Operating Supply Voltage
    550V
  • Max Supply Voltage
    550V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Height
    10mm
  • Width
    6.5mm
  • Thickness
    5mm