  • B59880C0120A070
B59880C0120A070
advertisement
Manufacturer No:
B59880C0120A070
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B59880C0120A070
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
B59880C0120A070
Description:
EPCOS B59880C0120A070 THERMISTOR, PTC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B59880C0120A070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.354Dia x 0.197 T 9.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Ceramic
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    STRIP PACK
  • Approval Agency
    UR, VDE
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    400mA
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    230V
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    55mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Voltage - Max
    265V
  • Current - Trip (It)
    110mA
  • Resistance @ 25°C
    70Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm