  • B59850C0120A051
B59850C0120A051
advertisement
Manufacturer No:
B59850C0120A051
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B59850C0120A051
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
B59850C0120A051
Description:
PTC Thermistors 850A 120A 51 12X2.5 PTC Thermistor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B59850C0120A051
  • Type
    Ceramic
  • Approval Agency
    UR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Current - Max
    2.2A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Voltage - Max
    265V
  • Current - Trip (It)
    400mA
  • Resistance @ 25°C
    10Ohms
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.532Dia x 0.197 T 13.50mmx5.00mm