  • B58611K1100A003
B58611K1100A003
advertisement
Manufacturer No:
B58611K1100A003
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B58611K1100A003
Step5Bar-code shipping tag
B58611K1100A003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Additional Feature
    SENSITIVITY IS 500 MV/BAR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    14 mm
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Sensors/Transducers Type
    PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE
  • Housing
    STAINLESS STEEL
  • Pressure Sensing Mode
    GAGE
  • Offset-Nom
    0MV
  • Body Height
    22.5mm