  • B57891-M222-J
B57891-M222-J
advertisement
Manufacturer No:
B57891-M222-J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57891-M222-J
Package:
Radial
Datasheet:
B57891-M222-J
Purchasing and Inquiry
B57891-M222-J Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. For convenience, it is included in the Radial package. Temperatures above 125°C allow NTC thermistors to operate reliably. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -40°C in order to ensure reliability. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
B57891-M222-J Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
2.2kOhm Resistance
5% Tolerance
B57891-M222-J Applications
There are a lot of TDK Corporation B57891-M222-J NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Liquid Level Sensing
  • Heating systems
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation of display contrast
  • LCD compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
Step5Bar-code shipping tag
B57891-M222-J
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
    2
  • Weight
    200.005886mg
  • Tolerance
    5%
  • Termination
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    200mW
  • Depth
    3.5mm
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Power Dissipation-Max
    200mW
  • Accuracy
    3 %
  • Diameter
    3.5mm
  • Length
    36mm
  • Width
    3.5mm