  • B57621C5102J62
B57621C5102J62
advertisement
Manufacturer No:
B57621C5102J62
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57621C5102J62
Package:
1206
Purchasing and Inquiry
B57621C5102J62 Overview
B57621C5102J62 Features
1kOhm Resistance
5% Tolerance
B57621C5102J62 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57621C5102J62 NTC Thermistors applications.
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Liquid Crystal Display
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Electronic Thermometers
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
Step5Bar-code shipping tag
B57621C5102J62
  • Package / Case
    1206
  • Weight
    18.001947mg
  • Tolerance
    5%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    300mW
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Power Dissipation-Max
    300mW
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm