  • B57560G0502F000
B57560G0502F000
advertisement
Manufacturer No:
B57560G0502F000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57560G0502F000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57560G0502F000 Overview
The package for NTC thermistors is a Bulk. The package Radial includes it for convenience. The maximum operating temperature of NTC thermistors is 200°C. Temperatures of -55°C are recommended for NTC thermistors to ensure reliability. All of the NTC thermistors have 2 terminations. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. In addition, the electronic component has the capability of absorbing power dissipation of 0.05W.
B57560G0502F000 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
5kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.05W
1% Tolerance
B57560G0502F000 Applications
There are a lot of EPCOS B57560G0502F000 NTC Thermistors applications.
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Battery packs
  • Electronic Thermometers
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Air-conditioning systems
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Water heaters
  • Liquid Crystal Display
Step5Bar-code shipping tag
B57560G0502F000
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    TIN/COPPER
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    GLASS ENCAPSULATED
  • HTS Code
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Lead Length
    67mm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3480 K
  • Diameter
    2.3mm