  • B57540G1103H000
B57540G1103H000
advertisement
Manufacturer No:
B57540G1103H000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B57540G1103H000
Package:
Radial
Datasheet:
B57540G1103H000
Purchasing and Inquiry
B57540G1103H000 Overview
This is included in package Radial for your convenience. A NTC thermistor operating at 200°C can operate reliably. n order to ensure reliability, NTC thermistors are rated for operation at a minimum temperature of -55°C. A total of 2 terminations are present on these NTC thermistors. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. It is possible for the electronic component to absorb power dissipation of 0.018W.
B57540G1103H000 Features
2 Pins
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.018W
3% Tolerance
B57540G1103H000 Applications
There are a lot of EPCOS B57540G1103H000 NTC Thermistors applications.
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature compensation of display contrast
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
Step5Bar-code shipping tag
B57540G1103H000
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    GLASS ENCAPSULATED
  • Power Rating
    18mW
  • Packing Method
    BULK
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.018W
  • Lead Diameter
    150 μm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Thermal Sensitivity Index
    3478 K
  • Diameter
    800μm
  • Height
    1.4mm