  • B57238S220M51
B57238S220M51
advertisement
Manufacturer No:
B57238S220M51
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B57238S220M51
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B57238S220M51 Overview
Tape & Reel (TR) is the package size of NTC thermistors. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package Radial. For NTC thermistors, 170°C is the maximum operating temperature. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -55°C in order to ensure reliability. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. A maximum current of 4A can be applied to the NTC thermistors without causing too much damage to the fuse element.
B57238S220M51 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
22Ohm Resistance
Current Rating of 4A
20% Tolerance
B57238S220M51 Applications
There are a lot of TDK Corporation B57238S220M51 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • Liquid Crystal Display
  • Automotive Electronics
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
B57238S220M51
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    3.000003g
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • Resistance
    22Ohm
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    3.9W
  • Current Rating
    4A
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    15.9766mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    7mm