  • B57164K0222K052
B57164K0222K052
advertisement
Manufacturer No:
B57164K0222K052
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B57164K0222K052
Package:
Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet:
B57164K0222K052
Purchasing and Inquiry
B57164K0222K052 Overview
A NTC thermistor comes in a Bulk package. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W package. When using NTC thermistors, the resistance tolerance must be ±10%. Set NTC thermistors to -55°C~125°C for reliable performance. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
B57164K0222K052 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -55°C~125°C
2.2kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance
B57164K0222K052 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B57164K0222K052 NTC Thermistors applications.
  • Water heaters
  • Temperature detection of battery cells
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Medical Equipment and Apparatus
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Air-conditioning systems
Step5Bar-code shipping tag
B57164K0222K052
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Power Rating
    450mW
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    2.2k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/100
    3900K
  • Diameter
    5.5mm
  • Length
    2mm