  • B43890A9156M
B43890A9156M
advertisement
Manufacturer No:
B43890A9156M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43890A9156M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
15μF Capacitor 20% Bulk 446mA 5.0038mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43890A9156M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17.7Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.195mA
  • Ripple Current
    446mA
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm