  • B43890A5106M000
B43890A5106M000
advertisement
Manufacturer No:
B43890A5106M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43890A5106M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10μF Capacitor 20% 365mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43890A5106M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.15mA
  • Ripple Current
    365mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Length
    20mm