  • B43740A4688M000
B43740A4688M000
advertisement
Manufacturer No:
B43740A4688M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43740A4688M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% 15.2A 31.7mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43740A4688M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    6.8mF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    4.739468mA
  • Ripple Current
    15.2A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Diameter
    76.9mm
  • Height
    143.2mm
  • Length
    143.2mm