  • B43703A9688M000
B43703A9688M000
advertisement
Manufacturer No:
B43703A9688M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43703A9688M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8mF Capacitor 20% 18.4A 31.6992mm Radial
Quantity:
In Stock : 11732
Step5Bar-code shipping tag
B43703A9688M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    6.8mF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    18.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    28mOhm
  • Diameter
    76.9mm
  • Height
    118.2mm
  • Height Seated (Max)
    119.2022mm