  • B43640A9827M082
B43640A9827M082
advertisement
Manufacturer No:
B43640A9827M082
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43640A9827M082
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
820μF Capacitor 20% 2.44A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43640A9827M082
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    820μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    2.44A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    210mOhm
  • Height Seated (Max)
    46.99mm