  • B43580C5478M000
B43580C5478M000
advertisement
Manufacturer No:
B43580C5478M000
HK JDW NO:
3410-B43580C5478M000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7mF Capacitor 20% Bulk 46A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43580C5478M000
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    4.7mF
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    8.03627mA
  • Ripple Current
    46A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    32mOhm
  • Height Seated (Max)
    144.5006mm