  • B43564A5568M
B43564A5568M
advertisement
Manufacturer No:
B43564A5568M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43564A5568M
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
B43564 5600μF Capacitor 26300mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43564A5568M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Series
    B43564
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    5600μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -25°C
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Leakage Current
    5.527578mA
  • Ripple Current
    26300mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    29 mΩ
  • Diameter
    76.9mm
  • Length
    168.7mm