  • B43564A4828M
B43564A4828M
advertisement
Manufacturer No:
B43564A4828M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43564A4828M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
8.2mF Capacitor 20% Bulk 21A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43564A4828M
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    8.2mF
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    9.94977mA
  • Ripple Current
    21A
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Height Seated (Max)
    146.9898mm