  • B43540E2827M062
B43540E2827M062
advertisement
Manufacturer No:
B43540E2827M062
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43540E2827M062
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
820μF Capacitor 20% 3.27A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43540E2827M062
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.57201mA
  • Ripple Current
    3.27A
  • Diameter
    25mm
  • Length
    55mm