  • B43540C5227M007
B43540C5227M007
advertisement
Manufacturer No:
B43540C5227M007
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43540C5227M007
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 1.87A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43540C5227M007
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    490mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.946032mA
  • Ripple Current
    1.87A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Diameter
    35mm
  • Length
    30mm