  • B43540C5157M002
B43540C5157M002
advertisement
Manufacturer No:
B43540C5157M002
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43540C5157M002
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% 1.36A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43540C5157M002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current
    1.36A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    720mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V