  • B43521A5397M
B43521A5397M
advertisement
Manufacturer No:
B43521A5397M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43521A5397M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
390μF Capacitor 20% Bulk 2.6A Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43521A5397M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    450V
  • Additional Feature
    REFERENCE STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    390μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    390mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.41042mA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    390mOhm
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    54.0004mm
  • Length
    50mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C