  • B43520A9128M000
B43520A9128M000
advertisement
Manufacturer No:
B43520A9128M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43520A9128M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
1.2mF Capacitor 20% 6.1A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43520A9128M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.2mF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Leakage Current
    2.8484mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Length
    100mm