  • B43511C4158M7
B43511C4158M7
advertisement
Manufacturer No:
B43511C4158M7
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43511C4158M7
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% 6.2A 22.5044mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43511C4158M7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    4
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    6.2A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    70mOhm
  • Diameter
    45mm
  • Height
    70mm
  • Height Seated (Max)
    81.9912mm