  • B43510B9108M080
B43510B9108M080
advertisement
Manufacturer No:
B43510B9108M080
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43510B9108M080
Description:
1mF Capacitor 20% 4.8A
Step5Bar-code shipping tag
B43510B9108M080
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    2.50759mA
  • Ripple Current
    4.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    40mm
  • Length
    60mm