  • B43510B5128M
B43510B5128M
advertisement
Manufacturer No:
B43510B5128M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43510B5128M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.2mF Capacitor 20% 5.5A 24.9936mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43510B5128M
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    1.2mF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    3.09285mA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    45mm
  • Height
    70mm
  • Height Seated (Max)
    102.0064mm